Dünyanın “Yeni” En Küçük Bilgisayarı Omega 2

Elektronik cihazlarla ilgilenenlere ve hackerlara müjdeli haber! Raspberry Pi’nin ardından daha da küçük boyutlarda bilgisayar üretildi. Pi’nin 4’te biri büyüklüğündeki Onion Omega 2 isimli cihaz Kickstarter kampanyasında hedeflenen fon miktarını çoktan topladı bile. Bu açıdan Onion Omega 2, Raspberry Pi geleneklerini devam ettirmekle beraber boyutlarını da küçültmüş oldu.

omega 2 dünyanın en küçük bilgisayarı

                omega 2 bağlantı şeması

Yalnızca 5 dolar etiket fiyatına sahip olacak bilgisayar ise daha çok nesnelerin interneti düşünülerek tasarlandı. Bu yeni teknoloji bilgisayar özellikle elektronik cihazların tamirine ilgi duyan, kendi elektronik cihazlarını yapmak isteyenler için de nesnelerini internete bağlama amaçlı kullanılabilir. Hayal gücü de işte tam burada devreye giriyor. Çünkü bu cihazla yapılabileceklerin bir sınırı yok. Bir güvenlik kamerası ya da bir retro oyun konsolu veya bambaşka bir cihaz yapabilirsiniz. Tamamen hayal gücü ve yeteneğinize kalmış…

Buraya kadar övdük, peki bu bilgisayarın donanım özellikleri neler? İşlemci hızı 580 MHz, 64 MB RAM ve depolama için 16 MB disk alana sahip. Raspberry’nin en küçük üyesi Pi Zero ise 1 GHz işlemci, 512 MB RAM ile daha güçlü. Ancak Omega 2 çok daha küçük boyutuyla göze çarpıyor.