Google’dan gelen açıklamaya göre yüksek hızlı ve yüksek performanslı internet hizmeti Google Fiber pek yolunda gitmiyor. Google, bu servisini kaldırmak zorunda kalabilir.

Google, fiber optik hatları sayesinde kullanıcılara sunduğu yüksek performanslı internet sağlayıcılığı hizmetinin planlanandan daha farklı ve daha olumsuz yol aldığını belirtti.

Tüm sistem gereksinimleri ele alındığında Alphabet‘in en bağlı servislerinin başında gelen Google Fiber, hedeflenen beklentilere pek yaklaşılmadığını ifade ediyor.

The Information‘daki habere göre Google, internet sağlayıcılığı sektöründe önemli bir yerde bulunma hedefiyle yola çıktığı Google Fiber sistemi ile bir savaş içerisinde.

Eğer beklentiler yakalanamaz ve sistem başarısızlığa devam ederse Google‘ın kablosuz bant genişliği internet maliyetlerini düşürme yoluna gitmesi bekleniyor.

Pekala, Google bu projeyi tamamen iptal edebilir mi?

google-fiber-internetGoogle, Google Fiber’i iptal mi edecek?

Google‘dan bu konuda beklenen, işlerin yolunda gitmediğini belirttikleri Google Fiber projesinin süresini uzatmak için bazı değişiklikler yapması yönünde.

Sergey Brin ve Larry Page tarafından daha ucuz bir kablosuz bant standardı oluşturmak amaçlı gerçekleştirilecek düzenlemeler, ilk olarak sistem genel maliyetini düşürmeyi amaçlayacak.

Ne oldu da Google Fiber Kötü Gitti?

Şimdiye kadar yapılan yatırımlar sonucunda düşük abone sayılarının yanı sıra, Larry Page-Sergey Brin ekibinin Craig H. Barratt ile anlaşmazlıklarının da Google Fiber sisteminin planlandığı şekilde işlemesine olumsuz katkıda bulunduğu konuşuluyor.

google-fiber-iptal-miKaynaklardan gelen bilgilere göre Page-Brin ikilisinin siteme müdahale etmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtirken bir taraftan da projenin gelecekte ne olacağı konusunda kesin bir bilgi veremiyorlar. Bunun anlamı da projenin gelecekte tamamen iptal edilmesinin ihtimaller dahilinde olduğu.

Ayrıca Google‘ın Fiber pazarında söz sahibi olmak için yeni bir pazara girmesinin maliyetinin 1 milyar dolar civarında olacağı söyleniyor.

Bu bilgiler eşliğinde Google‘ın sistemdeki kötü gidişe kısa sürede bir çözüm bulması oldukça zor görünüyor.

Google‘ın bu soruna yaklaşımının nasıl olacağını zamanla hep birlikte göreceğiz.