Google bilindiği üzere onlarca farklı alanda faaliyet gösteren, projeler üreten dünyanın en başarılı teknoloji şirketlerinden biri. Ancak onlarca projesi arasından şirketin ilginç bir projesi dikkat çekiyor. Bu işletim sistemi ilginç detaylar içeriyor.

Google’bugüne kadar geliştirdiği tüm işletim sistemlerinde Linux Kernel tabanını kullandı. Android Police‘in GiftHub platformunda yaptığı araştırmaya göre yeni işletim sistemi Kernel tabanlı olmayacak. Bu şirket için önemli bir ilk. Neden mi dediniz?

Fuchsia adındaki yeni işletim sisteminin çekirdeği için Magenta Kernel kullanılmış. Bunun en avantajı ise Linux Kernel‘a göre gömülü sistemlerde çok daha performanslı ve ölçeklendirilebilir şekilde çalışması. Bu sayede Google, otomobiller, akıllı telefonlar ve nesnelerin internetini kullanan cihazlar olarak da nitelendirebileceğimiz IoT cihazlara işletim sistemini entegre edip çok daha performanslı sonuçlar elde etmeyi amaçlıyor.

Hem masaüstü cihazlarda, hem gömülü sistemlerde hem de mobil cihazlarda sorunsuz ve performanslı çalışan bir işletim sistemi bugün birçok teknoloji şirketinin ve kullanıcının hayali konumunda. Uzun vadede ise Google‘ın Fuchsia işletim sistemini hem Android hem de Chrome OS ile değiştireceği iddiaları var Masaüstü ve mobil platformlar için ortak bir işletim sistemi üzerinde Google‘ın çalışmalar yaptığı haberleri geçtiğimiz yıl sonundan beri gündemde. Ancak bu konuda hala resmi bir açıklama yapılmış değil.