iPhone 7 Kamerasında OIS olacak mı?

iPhone 7 modelinde olacak donanımsal ve teknik özellikler yapılan sızıntılarla ortaya çıkıyor. Peki OIS özelliği yeni modelde mevcut olacak mı?

Tasarımsal olarak büyük bir değişikliğin olmayacağı iPhone‘un yeni modelinde bunun yerine kullanıcıları memnun edecek donanımsal değişiklikler bekleniyor. Cihazın tanıtım tarihi yaklaşırken kamerasında OIS (Optik Görüntü Sabitleme) özelliğinin yer alacağı açıklandı.

Bu konuyla ilgili bugüne dek birçok kez bilgi sızdıran Nowhereelse.fr sitesinden yapılan açıklamada bu özelliğin mevcut olacağı aktarıldı. Bu güvenilir kaynak, ayrıca iki nesildir iPhone‘larda bulunan kameraların bulunduğu bir fotoğraf da yayınladı.

iphone-7-camera

Peki nedir OIS?

Fotoğraf çekerken hareket halinde olmaktan veya elimizi sabit tutamamamızdan kaynaklanan görüntüdeki kaymaları engelleyen teknolojidir. Bu sayede hareketliyken bile daha net fotoğraflar çekebilmek mümkün.ois

Daha önce Plus modellerde vardı

Apple bundan önce iPhone 6 Plus ve iPhone 6s Plus modellerinde bu özelliği donanımsal olarak kullanırken, 4.7 inçlik modellerde ise sadece yazılımsal olarak kullanmıştı.

iPhone 7’de OIS özelliği olacak

Kamera sensör incelemesinde iPhone 7‘de kullanılacak kamerada bulunan “L” harfine benzeyen sensör, kamerada donanımsal olarak OIS özelliğinin olduğunu belli ediyor. Bu görüntü de 4.7 inçlik modelde OIS özelliğinin donanımsal olarak bulunacağı anlamına gelmekte.

Son zamanlarda piyasaya çıkan akıllı telefonların kameralarında önemli ölçülerde gelişmeler olduğu görülüyor. Ayrıca Android dünyasındaki bazı telefonların kameraları, uzmanlarca ve uzman kuruluşlarca yapılan testlerde iPhone modellerini geçmiş durumda.

Apple‘ın kamera konusundaki bu durum karşısında cevap niteliğinde OIS özelliğini 4.7 inçlik modelinde de donanımsal olarak kullanması aslında beklenen bir şeydi. Apple‘ın asıl hamlesi ise iPhone 7 Plus modelinde yer vereceği çift kamera özelliği. Bu özellik telefonun çıkışından sonra oldukça konuşulacak gibi duruyor.