Bir zamanların efsane markası Nokia, telefon pazarına Android ile geri döneceğini açıkladı.

Akıllı telefonlar yaygın olarak kullanılmaya başlamadan önce başarılı üreticilerden Nokia, Android işletim sistemi kullanmayı reddedip treni kaçırdıktan sonra Microsoft ile anlaşmış, Windows Phone ile çalışan Nokia markalı telefonlar üretmeye başlamış, işler yolunda gitmeyince mobil departmanını tamamen Microsoft’a devretmişti.

Nokia ile Microsoft arasındaki satış sözleşmesi gereği bir süre Nokia markalı telefon üretilmeyecekti. Anlaşmanın bitiş tarihine yaklaştıkça yeni Nokia telefon haberleri gelmeye başladı. Şirket beklenen haberi resmi olarak verdi ve telefon üretimine geri döndüklerini açıkladı.

Nokia’nın Çin ekibinden Mike Wang; bu yılın dördüncü çeyreğinde Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonları tanıtacaklarnı onayladı.

Bugüne kadar gelen bilgilerle 4 farklı Android model üzerinde çalışıldığı biliniyordu. Son alınan bilgilere göre bu yıl sonunda 2 model tanıtılacak ve diğer iki model ise 2017 yılı başlarında tanıtılacak. Ayrıca özellik olarak sızdırılanlar ise telefonların işlemci olarak Snapdragon 820 ve Android 7.0 Nougat versiyonu ile geleceği sızdırıldı.

Bakalım Nokia’nın Android ile serüveni eski zamanlarına dönmesini sağlayacak mı?