Geçtiğimiz mayıs ayında Paypal Türkiye pazarından çekildiğini açıklamış ve 6 Haziran tarihinde de bu kararı uygulamaya geçirmişti. Kararın nedeni ise PayPal’ın sunucularını Türkiye’ye taşımaması ve BDDK’nın lisansını iptal etmesiydi.

Ancak PayPal faaliyetlerini sonlandıracağı açıklamasıyla beraber yeniden hizmet verebilmek adına yapılması gerekenleri yapacağını eklemişti. Bu kapsamda şirket yöneticileri, geçtiğimiz hafta BDDK ile bir araya gelerek, 2017 yılı itibariyle tekrar faaliyete geçebilmesi için hazırladıkları formülü masaya yatırdı.

Yakın zamanda alınan haberinlere göre “Cross Border” isimli bir sistem sayesinde PayPal, Türkiye’de yeniden faaliyete geçecek. Bu sayede yurt dışında yaşasanız bile Türkiye’den alışveriş yapma imkanınız olacak. Ancak sistem Türkiye’de yaşayan birinin yurt dışından alışveriş yapmasına olanak sağlamıyor. Paypal’ın planları arasında 2017 yılı sonuna kadar sunucularını Türkiye’ye taşıyıp, sorunu tamamen çözmek de var.

Türkiye pazarından çekildiğinde birçok sektörden PayPal üzerinden satış ve alış yapan kullanıcılar problemler yaşamışlardı. Çözüm olarak alternatif sistemlere yönelen kullanıcılar PayPal’a ne oranda geri dönerler, net bir şey söylemek mümkün olmasa da, bu konuda uzun vadede PayPal’ın başarısız olacağını düşünülmüyor. Ancak, kısa vadede kullanıcı sayısı ve pazar oranında büyük miktarda gerileme olacağı da kesin.

PayPal Geri Döndüğünde Türkiye Pazarında 400 Milyon Dolar Pazar Payına Sahip Olacak

Lisansının iptali ve Türkiye’de faaliyetlerine son vermeden önce Paypal, e-ticaret pazarında %12 paya ve 800 milyon dolar işlem hacmine sahipti. Pazara geri dönüşünün ardından şirketin yeni işlem hacminin 400 milyon dolar seviyelerinde olması öngörülüyor. Şirket, globalde ise 18 milyar dolar işlem hacmine sahip.

BDDK tarafından uyarılmasına rağmen, PayPal bu konuda harekete geçmemişti. Söz konusu yasa çerçevesinde bu tür sistemlerin sunucularının Türkiye’de bulunması zorunluluğu mevcut. PayPal tarafından yasaya uyulmadığı için lisansına onay verilmediği BDDK tarafından belirtilmişti.