Tesla’ya Kablosuz Şarj Özelliği Geliyor!

Elektrikli otomobil denince en ünlü markalardan Tesla artık kablosuz şarj özelliğiyle de dikkat çekecek. Yeni şarj kiti henüz bitmedi ancak yolda.

Kablosuz şarj denince ilk akla gelen elbette akıllı telefonlar. Ancak bu sefer işler biraz farklı. Ünlü elektrikli otomobil markası Tesla, kablosuz şarj özelliği ile karşımıza çıkıyor.

Geçmiş yıllarda kablosuz şarj sadece bilim kurgu filmlerinde görebileceğimiz bir olgu gibi gelirdi hepimize. Ancak hızla gelişen teknoloji bu fikrimizi tamamen değiştirdi. Akıllı telefonlarda standart haline gelmese de oldukça yaygınlaşan bu özellik, Tesla otomobil markasının Model S isimli aracında da uygulanmaya başladı.

Ancak proje bu sefer Tesla tarafından değil, Plugless tarafından hayata geçiriliyor. Sistem, Model S‘i prize bağlamaya gerek kalmadan tamamen kablosuz şekilde şarj etmeye imkan sağlıyor.

Fakat burada göze çarpan bir ayrıntı var ki; sistemi geliştiren firma her ne kadar isim yapmış güvenilir bir firma olan Plugless olsa da, yine de kablosuz şarj cihazının 3. parti üretim olduğu sonucunu değiştirmiyor.

[nz_youtube id=”CZevHlvaE7A” width=”” /]

1 Saatlik Şarj ile 32 KM

Plugless tarafından yapılan açıklamada bir saatlik şarj ile 32 km yol alınabileceği belirtildi. Bu değer güncel kablosuz şarj teknolojileriyle kıyaslandığında iyi bir değer gibi görünüyor. Kısa sürede gayet iyi seviyede şarj etmeyi başaran kit, aynı oranda da bir ücrete sahip.

2440 Dolar karşılığında kablosuz şarj

Eğer bir Model S sahibiyseniz ve arabanızı kablosuz olarak şarj etmek istiyorsanız tam 2440 dolarınızı gözden çıkarmalısınız.

Bunun dışında, teknik özelliklerinde belirtildiğine göre şarj kiti 0 santigrat ile 50 santigrat derece arasında çalışabiliyor. Bu da soğuk havalarda bazı sorunlarla karşılaşabileceğiniz anlamına geliyor.